چگونه لباس های آب رفته را به حالت اولیه برگردانیم؟

تغیر سایز لباس بعد از شست و شو

آب رفتن لباس بعد از شست وشو و خشک کردن یکی از اتفاق های ناخوشایندی است که هر کسی ممکن است در زندگی با آن مواجه شود. آب رفتن پارچه با نوع پارچه و شیوه شست‌وشو رابطه مستقیم دارد. حرارت، مسبب اصلی آب رفتن لباس‌هاست. حرارت بافت نخ های لباس را شل میکند و باعث تغیر سایز آن می شود. اکثر افراد هم اینجا را پایان راه می دانند می گذارند و یا آن را به افرادی که سایزشان کوچکتر است می بخشند. اما خبر خوبی برایتان دارم: شما می توانید لباسهای آب رفته خودتان را دوباره به سایز اولیه برگردانید.

روش های برگرداندن لباس های آب رفته، با توجه به جنس لباس متفاوت هست. ما در این مقاله برای هر جنس لباس، یک روش مجزا معرفی میکنیم.

لباس‌های نخی

مواد مورد نیاز :

نرم کننده مو سر یا شامپو بچه

روش کار:

لباس های نخی مستعد آب رفتن هستند. برگرداندن لباس‌های آب رفته نخی کار ساده ای است. برای این کار، سینک ظرفشویی یا تشت را با آبی هم‌دما با محیط پرکنید. دو قاشق غذاخوری نرم‌کننده موی سر یا شامپو بچه داخل آن ریخته و لباس را به مدت ۳۰ دقیقه در آن غوطه‌ور کنید. سپس آب را تخلیه و لباس را بردارید و بگذارید لباس خشک شود.

شلوار‌ها و لباس‌های جین

کم پیش می آید که لباس های جین تغیر سایز بدهند اما بعضی الیاف در شرایط نامناسب دمایی هنگام شست‌وشو ممکن است آب برود. برای برگرداندن لباس‌های جین آب رفته به حالت اولیه، وان حمام را با آب گرم پر کنید. لباس‌ها و شلوار‌های جین را تنگاتنگ هم قرار دهید. آن‌ها را ۱۵ دقیقه داخل آب بخوابانید تا کاملا آب را به خود بگیرد. پس از تخلیه آب، بگذارید لباس‌ها خشک شوند.

برای خرید بلوز زنانه به فروشگاه بست پوشاک مراجعه کنید

لباس های پشمی و بافت

مواد مورد نیاز :

سرکه

روش کار:

روش کار در این لباس ها مشابه لباس های نخی است با این تفاوت که با مواد دیگری باید آن کار را انجام دهید. سینک یا تشت را از آب گرم پر کنید و به آن به ازای هر لیتر آب، یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه اضافه کنید. لباس های پشمی را در این محلول خیس کنید و همزمان آب بکشید تا به حالت اولیه برگردد.

الیاف مصنوعی و ریون

مواد مورد نیاز:

شامپو بچه یا نرم کننده مو

روش کار:

پارچه‌های ریون و پلی‌استر الیاف ظریفی دارند که در حرارت بالا به راحتی آب می‌روند. برای این که لباس‌هایی با این جنس را که آب رفته‌اند، به حالت اولیه برگردانید، ابتدا با ریختن شامپوبچه یا نرم‌کننده مو داخل وان یا سینک ظرفشویی شروع کنید که مقدار آن به آبی که داخل آن می‌ریزید بستگی دارد. می‌توانید به ازای هر یک لیتر آب، یک قاشق غذاخوری شامپو یا نرم‌کننده بریزید و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل این محلول بماند. سپس آن را خارج کرده، آب اضافی آن را بگیرید، هرگز آن را نچلانید و اجازه دهید خشک شود.

نکته

لباس بافت، پشمی، پنبه‌ای و کشمیر نیازی به اتو کشیدن ندارد. اگر می‌خواهید لباس‌تان صاف و مرتب باشد، کافی است آن را روی یک حوله تمیز صاف پهن کنید تا در همان حالت خشک شود. همچنین بهترین روش تا کردن بلوز بافت و پشمی، لوله کردن آن است. این روش مانع چروک شدن لباس می‌شود.

دیدگاه‌ها 0

ارسال دیدگاه

*
*