روش صحیح شستن لباس های سفید

روش صحیح شستن لباس های سفید

یکی از مشکلاتی که باعث می شود رنگ سفید را برای لباس خود انتخاب نکنیم، زود کثیف شدن آن ها و چرک شدنشان است.

از بین بسیاری از کارهای منزل که هر روز انجام می دهیم ، به نظر می رسد که شستن لباس ها بدون هیچ مشکلی انجام می شود: لباس ها را داخل ماشین لباس شویی قرار دهید ، مواد شوینده اضافه کنید و دکمه شروع را فشار دهید. اگرچه این روند ساده به نظر می رسد  اما شستشوی منظم می تواند به لباس شما آسیب برساند. اگر از خود می پرسید که چگونه می توان از خاکستری شدن پیراهن های سفید جلوگیری کرد یا روش صحیح برای مرتب سازی لباس روشن چیست و  یا کدام ترفندهای اساسی را باید بدانیم تا بلوز بافت و پارچه های خود را تقریباً اصلی نگه داریم، بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید.

شستن پیراهن سفید

چگونه لباس های سفید را سفید نگه داریم

دلیل اصلی خاکستری یا کدر شدن لباس های سفید به دلیل مرتب سازی نادرست است. افراد به طور کلی لباس های کاملاً سفید کمی دارند ، بنابراین تمایل دارند لباس های سفید را با لباس های رنگی مخلوط کنند. متأسفانه ، برخی از انواع پارچه ها – به ویژه پنبه – رنگی نیستند ، بنابراین مولکول های رنگ آنها در آب شستشو می پیچد و روی پارچه های دیگر می نشیند . شستن وسایل به شدت آلوده مانند جوراب های ورزشی با چیزهایی كه كمی آلوده شده اند ، مانند ملافه ها ، نیز می تواند منجر به لرزش شود. تا زمانی که مواد شوینده به اندازه کافی اضافه نکنید تا خاک را به حالت تعلیق درآورد ، در نهایت به همان لباس هایی که قصد تمیز کردن آن را دارید ، برمی گردد. کیفیت آب نیز می تواند بر لباس ها تاثیر بگذارد. آب مملو از آهن و آب سخت (غنی از کلسیم و منیزیم) می تواند مواد شوینده را کمتر کارآمد کرده و باعث ایجاد لک شود.

 

چه باید کرد

لباس های سفید را جداگانه بشویید. بهترین روش برای شستن لباس های سفید ، شستن البسه سفید با هم در داغترین آبی که پارچه تحمل خواهد کرد (آبی که حداقل 120 درجه باشد در از بین بردن خاک موثرتر است). با استفاده از حداکثر مقدار توصیه شده ، شوینده را با داروی سفید کننده و یا آنزیم ها انتخاب کنید. شما می توانید با افزودن تقویت کننده لباسشویی مانند بوراکس ، سفید کننده اکسیژن یا جوش شیرین برای کمک به حفظ سفیدی ، قدرت تمیز کنندگی مواد شوینده را افزایش دهید. قبل از شستشو ، وسایل بسیار آلوده را با استفاده از شوینده آنزیمی یا سفید کننده اکسیژن خیس کنید و آنها را جداگانه بشویید.

پاک کردن لکه لباس سفید

لکه ها را درمان کنید

برای از بین بردن تعریق و سایر لکه های چرب ، قبل از استفاده با مواد شوینده مایع ، با استفاده از مسواک تمیز یا برس رنگ  مایع ظرفشویی یا شامپو (برای جلوگیری از انتقال رنگ از مواد بی رنگ استفاده کنید) ، مایع را به آرامی به پارچه بمالید. با استفاده از مایع سفید کننده اکسیژن مایع رقیق نشده و بلافاصله قبل از شستشو ، با لکه های رنگی مانند نشت مواد غذایی (فکر کنید قهوه یا آب) و زردی زیر بغل ، مقابله کنید. ماهی یک بار یا هنگامی که سفیدی شما کدر می شود ، آنها را با پاک کننده رنگ بشویید یا مواد را در آب جوش و سفید کننده اکسیژن در یک لگن خیس کنید (این فقط برای پارچه هایی که کوچک نمی شوند مناسب است) شاید لازم باشد آزمایش کنید تا مشخص شود با کدام یک از روش ها بهتر سفید می شوند.

 

آب خود را بشناسید

اگر آب شما دارای مقدار آهن زیادی است (به دنبال لکه های قرمز در دوش و توالت باشید) ، با یک محصول ضد آهن لباس را بشورید (که در بسیاری از سوپرمارکت ها موجود است).از مواد سفید کننده کلر استفاده نکنید: از ترکیب این مواد با آهن و آب گرم باعث زرد شدن لباس می شود. در عوض ، از سفید کننده اکسیژن استفاده کنید ، که یک گزینه موثر (و سازگار با محیط زیست) است. برای آب سخت (با رسوبات ناهموار و سخت تمیز در وسایل حمام مشخص می شود) با توجه به برخی از برچسب های مواد شوینده، استفاده از مقادیر بیشتری را می طلبند. اگر آب شما سخت باشد توصیه می شود یک نرم کننده آب نصب کنید که مواد معدنی را از بین می برد.

اتو مخصوص لباس های سفید

با احتیاط از اتو استفاده کنید

ممکن است حرارت بالای اتو روی لباس سفید باعث ایجاد لکه شود یا لباس‌تان را زرد کند. توصیه می‌کنیم لباس سفید را با درجه پایین اتو بکشید یا روی لباس‌تان یک پارچه سفید و تمیز قرار دهید و از روی پارچه، لباس را اتو کنید. در صورتی که لباس‌تان توری یا حریر سفید است، اتو را روی پایین‌ترین درجه تنظیم کنید.

اگر لباس خود را شستشو دادید و بعد از آن متوجه شدید که لکه هنوز پاک نشده است ، زمانی که لباس هنوز مرطوب است ، دوباره آن را بشویید ، چون پس از خشک شدن ، لکه ها روی لباس سخت تر می شوند.  هنگام بیرون آوردن لباس ها از ماشین لباسشویی ، همیشه لباس خود را چک کنید.اگر هنوز لکه ای روی لباس وجود دارد ، هرگز نباید آن را خشک کنید. اگر این کار را انجام دهید ، لکه می تواند دائمی شود.

 

کمتر از کامل را قبول کنید

بعد از طی همه این مراحل انتظار نداشته باشید که سفیدی لباس های سفیدتان برای همیشه در فلورسنت روشن بمانند. وقتی پارچه های سفید تولید می شوند ، اغلب با مواد براق کننده نوری ، که مواد شیمیایی تقویت کننده سفیدی هستند ، درمان می شوند. آنها در نهایت شسته می شوند و نمی توانند جایگزین شوند.

منبع: marthastewart.com

 

 

دیدگاه‌ها 0

ارسال دیدگاه

*
*